Autisté jsou agresivní

22. července 2018 v 22:48 | Aspinka |  Boj za lepší svět
O autistech se říká, že jsou agresivní a média tomu bohužel moc nepřidávají. Ano, život s autistou nemusí být vždy jednoduchý, ale zaprvé se to netýká všech! A zadruhé se zamyslete prosím nad následujícím...

Představte si, že žijete ve světě, ve kterém jste tak trochu jiní. Je víc lidí, kteří vám nerozumí, než těch, kteří vám rozumí. A nejen, že vám nerozumí, ale často ani nechtějí, nebo vás dokonce odsuzují. Je těžké žít v takovém světě. Ve světě plném nepochopení, předsudků, ne-li i urážek. Ale v tom světě žít prostě musíte a musíte se mu snažit přizpůsobit. Nebo se to od vás minimálně chce a očekává.

Zatímco "normální" lidé dokáží být na párty klidně celou noc, vy začnete být unavení třeba už po dvou hodinách stejně, jako byste celou noc protancovali. A to platí i v jiných situacích v životě.

Jste velmi citliví na zvuk, případně i na další smyslové vjemy. To, co pro "normálního" člověka může být příjemně nahlas puštěné rádio, to pro vás může být nesnesitelný hluk.

Kromě běžných věcí vnímáte automaticky i detaily, které "normální" člověk nepostřehne. Všechny takové informace váš mozek zpracovává. Celý den je v plném nasazení. Neumíte prostě vypnout.

Komunikace, zejména potom small talk, pro vás nemusí být vůbec nic příjemného. Po celou dobu musíte usilovně přemýšlet, jak do rozhovoru vstoupit, co vlastně říct, případně jak rozhovor ukončit. Navíc, zatímco vám druhý člověk řekne 5 vět, vy můžete mít pocit, že mluví celou věčnost a vaše soustředění začíná ochabovat.

Každý autista může mít jiné problémy a v různé míře. Doporučuji se podívat na článek "Asperger, těší mě...", kde najdete souhrn toho, co je Aspergerův syndrom. Podstatné je, že mozek autisty funguje trochu odlišně. Zpracovává mnohem více informací a smyslové vnímání bývá mnohem intenzivnější. To způsobuje potom nejen větší únavu, ale také větší podrážděnost, protože svět se autistům zkrátka nepřizpůsobuje, a tak tomu čelit musejí i přesto, že jejich mozek na to není stavěný.

Když si dáte dohromady všechny tyto body, pak by vás nemělo nijak překvapovat, že autisté mohou být někdy agresivnější. Ve skutečnosti agresivní totiž být vlastně vůbec nemusí. Ale díky tomu, co všechno musejí denně snášet, se opravdu nelze divit, že se někdy chovají agresivně. Až by "normální" člověk byl vystaven takové situaci, která bude náročností odpovídat vnímání autistů, měl by pro agresivitu úplně stejný předpoklad. Někteří lidé by to ustáli, ať už díky individuálním rysům jejich povahy, nebo tím, že by byli zkrátka odolnější, a spousta dalších by nejspíš prokopávala dveře, protože by toho na ně bylo prostě příliš. :)

Závěr tedy zní: Ano, autisté mohou být agresivní, ale nemusejí to mít v povaze. V těžších případech, kdy někoho dokonce napadnou, je potom potřeba jen slepě nesoudit a neházet je do jednoho pytle. Autista, který někoho napadne, tak nemusí ve skutečnosti vůbec činit na základě autismu, ale na základě nějakého jiného problému.

Předpokládá se, že lidí s PAS je ve skutečnosti kolem nás mnohem víc, než se ví. Spousta lidí totiž diagnózu vůbec nemá, ať už proto, že je samotné ani nikoho z jejich okolí nenapadne, že by mohli mít PAS, nebo proto, že prostě nechtějí, anebo proto, že ještě poměrně nedávno se něco takového neumělo ani diagnostikovat, a vlastně se to pořádně neumí dodnes.

Je tedy pravděpodobné, že i vy znáte ze svého okolí někoho, kdo má PAS. Ale navenek může působit natolik "normálně", že by vás to vlastně ani nenapadlo, pokud s tím nemáte osobní zkušenost.

Neodsuzujte tedy autisty předem, neházejte je do jednoho pytle, a netvrďte o nich, že jsou agresivní, protože nejen, že se to netýká všech, ale za tou agresivitou může být něco mnohem hlubšího a takový člověk potřebuje zejména pochopení, případně i pomoc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.