Jsme jiní, a proto si nezasloužíme žít?

24. července 2018 v 16:19 | Aspinka |  Boj za lepší svět
Včera jsem se dozvěděla o mladé ženě, která dle dostupných informací spáchala sebevraždu. Měla jako já Aspergerův syndrom a sociální fobii, a navíc trpěla depresí. Ve svém životě se hodně věnovala psům, podobně jako spousta dalších lidí s AS, kteří mají mnohdy blíž právě ke zvířatům než k lidem. Mám to tak i já.

Bohužel není jediná s AS, kdo svůj život ukončil sebevraždou. A já se ptám, je to vážně nutné? Teď to nemyslím z hlediska těch, kteří neustáli život v tomto světě, ale z hlediska vás, neurotypiků, "normálních" lidí? Lidé s AS se ve svém životě setkávají se spoustou nepříjemností. Jsme jiní, máme problém se začlenit do společnosti. Ne proto, že bychom nechtěli, ale proto, že nás společnost nepřijímá. Kouká na nás skrz prsty, ukazuje si na nás. Lidé s AS nechápou, proč se neurotypici chovají mnohdy tak zle, proč jsou tak vypočítaví, proč lžou... Proč nás odsuzují předem? Často jsme oběťmi šikany a nepochopení. Všichni mají povědomí o tom, co AS/autismus je, ale nikdo neví, co to DOOPRAVDY je. Nemluví se o pozitivech, lidé mají mylné představy. Ale co hůř. Nesnaží se to změnit, nesnaží se o pochopení a přijetí autistů takových, jací jsou.

Jak už jsem jednou psala, život s autismem je těžký. Ale ne proto, že by autismus byla taková mrcha, ale proto, že společnost funguje tak, jak funguje. A nesnažte se hlavně tvrdit, že společnost je fajn, protože opravdu, ale opravdu není. Lži, podvody, intriky, pomluvy, posměšky, šikana, předsudky, odsuzování... to není fajn! Autisté v takové společnosti žít mnohdy ani nechtějí. A i kdyby ano, tak je ta společnost ale nepřijme.

Dokud jsou to jen pochybnosti, nejistota... je to v pořádku. Je to přirozená reakce lidí na něco, co je pro ně cizí, co neznají. Ale když společnost vytváří takové podmínky, že to někteří lidé s PAS už nevydrží a sáhnou si na vlastní život, přechází už veškerá legrace. Jak bojovat za lepší svět? Za lepší přijetí autismu? Jak smazat předsudky? Jak docílit toho, že si lidé s PAS nebudou muset brát vlastní život, aby se vysvobodili z toho nepřátelského světa, z toho nepochopení všude kolem nich...?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.