Když si lidstvo vidí jen na špičku nosu: Kastrace koček

24. července 2018 v 16:18 | Aspinka |  Boj za lepší svět
Nedávno jsem se setkala s veřejným popuzováním lidí, aby nechávali kastrovat své kocoury, příp. také kočky. Jednoduše proto, že nekastrovaní kocouři "víc trpí" - toulají se, rvou se s jinými kocoury..., a proto, že se rodí nechtěná koťata, která nikdo nechce. Buď s nimi majitel naloží dle svého "nejlepšího vědomí a svědomí" - utopí je, anebo je vypustí pryč a stanou se z nich další toulavé kočky.

Když jsem o tom říkala příteli, řekl, že on zase viděl článek o tom, že koček je příliš a narušují ekosystém, a dokonce se uvažuje o tom, že kastrace bude povinná. No, neznám sice podrobnosti, ale byla to zase jedna z těch chvil, kdy jsem si musela říct, že to lidstvo je prostě úplně tupý!

Ochočili jsme si kočky, začali je různě šlechtit a vytvářet tak jednotlivá plemena. Začali jsme se dohadovat, jestli je lepší kočka nebo pes a obrovská spousta domácností aspoň jednoho tohoto zástupce má doma. Kočky jsme začali množit, vypiplávat jednotlivá plemena. Lidé si kočky kupovali, zejména potom na vesnicích, aby lovily myši. A najednou ouha. Přerostlo nám to přes hlavu a dnes máme spoustu koček, které nikdo nechce, spoustu koček, které se toulají, a koček, které se nekontrolovatelně rozmnožují dál, škodí ekosystému, a nikdo vlastně tolik koček už nechce. A tak nasadíme řešení - zavedeme povinnou kastraci, a i když povinná nebude, tak se to ale bude společensky od každého majitele očekávat, a budeme se tvářit, jak je kastrace strašně fajn.

Pardon, ale kolik mužů a žen podstoupilo, nebo by chtělo podstoupit dobrovolnou sterilizaci?

Kocouři trpí. Ano. Příroda holt o nějakém tom utrpení je. Pro toho kocoura je to normální. Přirozené. Nemusíme ho kastrovat kvůli tomu, aby se přestal rvát a toulat se. Pro něj je přirozené se toulat a bojovat s ostatními samci. Budeme na sterilizaci posílat i muže, kteří se porvou? Třeba by se pak nervali, netoulali se u milenek a svět by byl spokojenější...?

Jsme ve fázi, kdy s tím bohužel asi nejde opravdu udělat nic jiného, než kastrovat a snížit tak počet koček na planetě. Ale bude to pro lidstvo poučné? Nebo se situace bude opakovat, ať už v tomto ohledu nebo v jiném, podobném? Dokáží lidé vůbec myslet víc dopředu, na to, co mohou svým jednáním způsobit? Ač je teď kastrace možná řešením, nemusíme ji přeci prezentovat jako něco úžasného, co kočky vynese do sedmého nebe... Něco jiného je uznat, že jsme to neodhadli, že je koček příliš a je potřeba s tím něco udělat, a něco jiného je, tvářit se, že kastrace je naprosto v pohodě. Tvářit se, že jsme sice něco pohnojili, ale jsme tak úžasní, že jsme vymysleli tak skvělé řešení, tudíž je nám veškerá vina vlastně odpuštěna.

Na závěr bych tedy řekla, že si nemyslím, že kastrace je fajn, ale uznávám, že je potřeba. Nelíbí se mi ale její propagace - to, že se lidé tváří, jak tím pomáhají těm kočkám, ale sami by jí nepodstoupili. A přitom bychom jí měli podstupovat právě my. Proč kočky? Ničí ekosystém, je jich hodně... No, nás je až příliš, a když se podíváte někdy kolem sebe, jak vypadá planeta a ekosystém po našem zásahu, možná bychom ty kočky měli nechat žít a zamyslet se víc nad sebou. Je to smutné, ale nejvíc bychom přírodu zachránili, kdybychom se vzdali sami sebe jako lidstva. Jenomže to pochopitelně nechceme dopustit, a tak to za nás odtrpí vždy někdo jiný, ideálně ten, koho jsme do toho sami navezli (jako ty kočky), až dokud se nestane něco, s čím prostě už nic neuděláme. Třeba to, že dojde voda...?

Kdybychom si nechtěli podmanit celý svět a hrát si na bohy, tak by taková kastrace třeba nikdy nemusela být ani třeba... Kéž by se lidstvo konečně poučilo a začalo svou inteligenci využívat k lepším věcem, které budou skutečně prospěšné pro všechny, pro celou planetu, pro celý vesmír...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.