Nekontrolovatelný smích

31. července 2018 v 8:47 | Aspinka |  Já a Asperger
Nekontrolovatelný smích ve chvílích, kdy se to vůbec nehodí. I to patří bohužel k PAS.

Jako malá jsem byla schopná se začít smát uprostřed cesty metrem. Nebyl k tomu žádný důvod. Nikdo nic neřekl, nikdo se nesmál. Ale jen tak mě v hlavě prostě napadlo, co by se stalo, kdybych se začla smát. Věděla jsem, že bych byla za totálního cvoka, a že nesmím. Ale v tu chvíli už to nešlo zastavit a já se začala nekontrolovatelně hihňat a nedokázala se vypnout.

Dnes už smích dokážu korigovat lépe, i když mnohdy přes šílené úsilí, ale také ne vždy. Jou situace, kdy mi to prostě nejde. Bohužel je to často i ve chvílích, kdy se to opravdu vůbec nehodí. Třeba, když jsem do přítele tak nešikovně strčila v aquaparku, že zakopl o schod a skoro zahučel rovnou do tobogánu. Ta noha ho hodně bolela a bolela ho ještě dlouho a dodnes má pocit, že jí měl trochu naštípnutou, ale i přes jeho momentální bolest jsem se prostě musela smát. Nešlo to. Bylo mi ho strašně líto, bála jsem se, aby byl v pořádku, ale ta kreace, kterou jsem měla stále před očima, byla prostě mocnější. Stejně tak, když spadl ze židle. Byla totiž jiná, než byl zvyklý, a tak neodhadl její šířku. Naštěstí spadl přímo do postele, ale cestou se stihl bouchnout do břicha. V první chvíli jsem se samozřejmě zhrozila, obzvlášť proto, že jsem měla strach o jeho operovaná záda, ale vzápětí, jakmile jsem viděla, že si kecnul do postele a ne na zem, jsem se musela prostě zase smát, zatímco on se popadal za břicho. Bohužel ne smíchy, ale bolestí.

Možná si říkáte, že ty situace vtipné jsou. Ale pro "normálního" člověka jsou vtipné až zpětně, nebo když ještě neví, že toho druhého něco opravdu bolí. Ale když se začnu smát ve chvíli, kdy mi přítel naříká bolestí, není to bohužel vtipné... Jenže se tomu nedokážu ubránit. A tak se už předem bojím, kdy si zase nějak ublíží. A nejhorší je, že mi na tom nepřijde nic moc vtipného. Jenže... možná právě v tom je to kouzlo Aspergera - smát se, když víte, že nesmíte... :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.