Proč jen mají lidé dvě oči...

29. července 2018 v 19:47 | Aspinka |  Já a Asperger
Dnes jsem pochytila, že někteří Aspergeři mají problém s tím, že lidé mají dvě oči. Prý proto, že nikdy neví, do kterého se koukat. A já si uvědomila, že jsem na tom stejně... :D

Dvě oči mě skutečně znervózňují. Mám koukat do levého nebo do pravého? Jasně, asi ideálně do obou, ale jak? Po jak dlouhé době se mám podívat do toho druhého, a po jak dlouhé době zase do toho prvního? Oční kontakt je pro mě opravdu těžký... Tyhle otázky si totiž kladu téměř pokaždé, když s někým komunikuju. Jakmile se na to začnu soustředit, podvědomě se musím proplesknout, protože ztrácím kontrolu nad tím, co mi ten druhý vlastně říká. V horších případech, zejména když jde o lidi, které vnímám jako autoritu, se těchto myšlenek zbavit nedokážu a snažím se ze všech sil dělit pozornost mezi oční kontakt a vnímání řeči. Během toho zároveň uhýbám pohledem jinam, abych si mohla všechny informace rychle urovnat v hlavě. U toho opět přemýšlím, jestli neuhýbám moc často, a na jak dlouho oční kontakt přerušuju. Když se přestanu na oční kontakt soustředit, mám zase pocit, že na druhého vyloženě civím.

Komunikace se dvěma očima je opravdu velmi složitá a náročná. Ani jednoocí lidé by však nebyli řešením, nebylo-li by to přirozené stejně jako oči dvě. Musela bych se totiž zase pořád soustředit na to, že tomu člověku něco chybí, že je tak nějak "nedokončený". Jak by totiž potvrdila i moje sestra, takovéto nesymetričnosti a "nedokonalosti" v nás vzbuzují nervozitu. Máme potřebu se na to příliš soustředit, "zkoumat to", klást si otázky, proč ten člověk tak vypadá apod. Není to neslušnost, jen nás znervózňuje, že něco vypadá jinak, než jsme zvyklé. A když jsme u těch očí, tak nedej bože, když ten člověk navíc šilhá. To už tuplem nevíme, kam se dívat, a které oko se vlastně dívá na nás, a co vidí to druhé oko. Máme oči střídat, nebo se soustředit jen na to jedno?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.