Vegetariánství jako módní nesmysl

22. července 2018 v 22:49 | Aspinka |  Boj za lepší svět
Existuje spousta lidí, kteří se rozhodli být vegetariány, nebo dokonce vegany. Spousta z nich se navíc cítí jako "lepší člověk", protože nepodporují vraždění zvířat, což je přeci dobře, a i když nechtějí nikoho nutit, měl by to dělat každý. Je to něco, co se podporuje (i když na druhé straně stojí mnohdy medicína, dle které to může být naopak na škodu), co je, řekla bych přímo IN. Najdete spoustu článků o tom, jak je vegetariánství vlastně zdravé, jak tím pomáháte přírodě a já nevím, co všechno. Ačkoliv přírodu a zvířata miluju až za hrob, s myšlenkou vegetariánství se neztotožňuju. A v tomto článku vám řeknu proč.

Ať se nám to líbí, nebo ne, jsme prostě jen zvířata, která mají od přírody jíst maso. Tak to v přírodě chodí. Je to ucelený systém, který zkrátka funguje. Minimálně do té doby, než přijde člověk, který si myslí, že v něčem má příroda nedostatky, chce to napravit, nebo jí pomoci, nebo mu jde prostě zrovna jen o sebe, a tím se celý ekosystém naruší. Což se bohužel projeví mnohdy až ve chvíli, kdy s tím nelze už nic dělat. Do přírody bychom zkrátka zasahovat neměli. Jsme-li stvořeni, abychom jedli maso, má to své opodstatnění a měli bychom jíst maso, nikoliv si hrát na to, že jsme inteligentnější formou života, která má dostatek rozumu a uvědomění, aby maso nejedla. Inteligentnější možná jsme, ale tak nějak jen v tom, v čem se nám chce... :)

Ano, je něco jiného, když se nám maso samo nabízí až pod nos prostřednictvím techniky a obchodních řetězců. Můžeme mít maso kdykoliv si zamaneme, jakékoliv, a navíc bez práce. To zvíře zkrátka zabije někdo za nás a my si už jen koupíme hotovou večeři. To je věc, kterou rozhodně nepodporuju a současně přiznávám, že jsem příliš velký slaboch na to, abych si to zvíře dokázala zabít sama. Nicméně, pokud chceme podpořit to, co je nám přirozené (jíst maso), zároveň se nám nelíbí podmínky, za jakých zvířata umírají, a zároveň nejsme ale schopni si ta zvířata zabíjet sami, pak bychom měli zvážit aspoň to, že tedy ano, budeme si dál kupovat hotové maso, nestaneme se vegetariány, ale budeme to maso jíst minimálně. Tedy ne každý den, ale třeba 1x - 2x do týdne. V přírodě bychom totiž také neměli potravu kdykoliv bychom si zamanuli. Lze tedy udělat aspoň takovýto kompromis.

Přijde vám, že pokud chcete bojovat proti této kruté produkci masa, nestačí jeho spotřebu snížit, ale je potřeba se opravdu stát vegetariánem? Kdo ví... Lidé nikdy nepotáhnou za jeden provaz, aby z tohoto hlediska to mělo smysl. Musel by se nějakým způsobem změnit zákon. Druhou možností je, že budeme kupovat jen maso z kvalitních chovů, abychom věděli, že zvíře neprocházelo stresem a naopak mělo krásný život, který si užilo. Možnosti, jak se nevzdávat masa, které nám příroda nadělila, a zároveň nepodporovat týrání a kruté vraždy, tu jsou.

Proč nepodporuju tedy i čistou myšlenkou vegetariánství? Není to jen kvůli tomu, že nám maso bylo "naděleno" přirozeně, ale paradoxně je to proto, že miluju přírodu. Zajímalo by mě, kolik vegetariánů se někdy zamyslelo nad tím, že zvířata jsou jejich jídelníčku sice ušetřena (i když jak se to vezme...), ale rostliny jsou konzumovány stále. I rostliny jsou živé a je prokázáno, že cítí. I ony cítí, že je někdo trhá, krájí, že je někdo jí. Ale protože s námi nijak nekomunikují, nebrání se, tak se nad tím nikdo ani nepozastaví. Přitom i ta rostlina prochází nějakou formou zabití a cítí to.

Nepodporuji ničení přírody, ani týrání zvířat. Nepodporuji myšlenku, že člověk je něco víc. Nepodporuji myšlenku, že zvířata jsou něco víc než rostliny. Příroda je nastavena tak, že každý má svou úlohu. Jak rostliny, tak zvířata, a jedno bez druhého by nefungovalo. Jsme si tedy všichni rovni. Nikdo si nezaslouží smrt víc než někdo jiný.

Vegetariáni, kteří jsou vegetariány proto, že chtějí bojovat proti velkochovům a krutému zacházení se zvířaty, mou podporu příliš nemají. Takové slabé spiknutí je totiž k ničemu. Maso stejně potřebujeme. Obstarejme si ho tedy nějak lépe, ale nevynechávejme ho (zbytečně) z jídelníčku úplně. Místo toho bojujme tak, aby to bylo smysluplnější a nadějnější. Snažme se o to, aby se změnil především zákon, který může udělat víc než ta hrstka lidí, která se rozhodla, že nebude jíst maso. Ono si to maso za ně totiž stejně vždycky rád někdo koupí.

Vegetariáni, kterým je prostě líto zvířat a nedokáží se překlenout přes to, že mají na talíři například kus slepice, těm fandím o něco víc. Nemyslím si, že je to správně z hlediska té přírody, ale pořád jsme schopni nějakého hlubšího uvědomění a je asi zbytečné se trápit tím, že budeme z donucení jíst tu chudinku slípku a u toho vzlykat do talíře. :) Navíc je to aspoň upřímné a ne jen bezhlavý boj a (bohužel zbytečné) odpírání si masa, které nám samo o sobě ve skutečnosti nijak nevadí.

Vegetariáni ze skupiny "IN" jsou tou nejhorší skupinou. Jsou to lidé, kteří se cítí děsně důležití a lepší, protože jdou s dobou a navíc tím podporují boj proti zabíjení zvířat. Ve skutečnosti ale, kdybyste jim dali maso a nikdo je u toho nesledoval a nikdo se to nikdy nedozvěděl, slupli by ho na to tata, ani by nezaplakali.

Nehledě na to, že by mě zajímalo, kolik vegetariánů, kteří tolik bojují za tu přírodu, si například kupují jen kosmetiku, která nebyla testovaná na zvířatech, nebo šetří přírodu od odpadků jako jsou plasty, do kterých se i ta jejich milovaná zvířata zachytávají, které konzumují, a v kterých umírají...? Jak už jsem psala, příroda je ucelený systém, který funguje, ale kolik lidí, kteří bojují za přírodu (vegetariáni, ale i ti ostatní), za ní opravdu dokáží bojovat smysluplně a na všech frontách? Kolik z nich kupuje jen kvalitní suroviny nebo si pěstuje a vyrábí své vlastní? Kolik z nich nepoužívá žádné obaly, které se v přírodě prakticky nerozkládají? Kolik z nich si nikdy nepřečte tento článek, protože nemají žádnou techniku...? Příroda je prostě pořád ucelenější než my lidé... A to chceme vytvořit nějaký systém a myslíme si, že přírodě pomáháme...? :)

Tímto článkem jsem chtěla poukázat zejména na to, že jíst maso je přirozené a mělo by to tak zůstat. Pokud někdo nejí maso, neměl by ideálně jíst ani ty rostliny, pokud tedy chce být fér a jde mu právě o tu přírodu a ne opět jen o sebe. Pokud někdo je proti týrání a zabíjení kvůli masu, měl by to řešit tak, aby to mělo smysl - boj za změnu zákona, kupování si kvalitního masa od kvalitního chovatele... Vegetariánství je jen módní trend, který ve většině případů postrádá smysl. Čímž ovšem neříkám, že ho nemůžete praktikovat. Ale je potřeba se zamyslet nad tím, proč se vůbec stávám vegetariánem, co tím sleduji, a jestli to má smysl (ať už celosvětový, nebo jen ten, že bych se z masa prostě pozvracela... :)). A aspoň občas si vzpomenout i na ty rostliny... :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.