Jak dlouhá je chvíle?

8. srpna 2018 v 19:14 | Aspinka |  Já a Asperger
Jednou z věcí, která aspíkům dělá problémy, jsou neurčité, nejednoznačné údaje. Když jsem si četla návod k použití u kondicionéru na vlasy, bylo tam napsáno: "... nechte chvíli působit." Okamžitě se mi naskytla otázka, jak dlouhá je podle nich chvíle? 1 minuta? 10 minut? Proč nemohou napsat konkrétní údaj nebo aspoň nějaké rozmezí, např. 1 - 3 minuty?
Každý má vnímání času trochu jiné, a to se ještě dále liší i v závislosti na konkrétní situaci. To, co tedy může být chvíle pro ně, nemusí být chvíle pro mě. Čímž se vlastně dostávám k tomu, že to není vůbec problém na straně lidí s PAS, ale naopak na straně neurotypiků - pojem "chvíle" nelze totiž jednoznačně definovat. Mám-li tedy jako autistka problém s tím, že nevím, kolik je chvíle, je to naprosto v pořádku. Nemohu to vědět.

S pojmem "chvíle" se setkávám hodně často, a často také vyžaduji upřesnění. Například, když partner dělá něco na počítači a zeptám se ho, za jak dlouho to bude mít hotové, odpoví tradičně "za chvíli". Téměř pokaždé se ho ptám, co to znamená. Může tím totiž myslet 5 minut, ale také třeba 15 a během těch už bych mohla zase dělat něco užitečnějšího než sedět na gauči a čekat, až to dodělá. Upřesnění je proto pro mě velmi důležité, abych i věděla, jak se mám vlastně já sama zařídit - zda mám například rozdělávat nějakou novou práci nebo ne.

Stejně tak mám ale problém i s ostatními podobnými údaji jako "trochu", "kousek"... a samozřejmě i s jejich antonymy. Dokud se to ale dá nějak upřesnit, můžu se doptat, není to takový problém, jako když takovýto nekonkrétní údaj je třeba právě někde v návodu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.